Termometry akwarystyczne

Temperatura to jeden z najważniejszych czynników w akwarium. Żyją w nim bowiem organizmy w zdecydowanej większości zmiennocieplne, czyli takie, których temperatura ciała zależy od otoczenia, a to otoczenie musimy zapewnić my, zajmując się właściwą hodowlą akwarystyczną. Muszą mieć odpowiednio ciepło, by być zdrowe i się rozmnażać.

Termometr w akwarium jest konieczny

Wiele osób rezygnuje z termometrów akwarystycznych. Decyduje się na taki krok, ponieważ grzałki akwarystyczne posiadają swoje termostaty i automatycznie sterują swoją pracą. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ grzałka może ulec awarii, co będzie oznaczało potencjalnie śmiertelne zagrożenie dla wszystkich organizmów żyjących w akwarium.

Termometry szklane

Wybór termometrów akwarystycznych jest dość duży. Najpopularniejsze są klasyczne termometry szklane, które umieszcza się bezpośrednio wewnątrz zbiornika, na specjalnej przyssawce przy szybce. Ryzykiem jest tutaj możliwość stłuczenia termometru. W takim wypadku dochodzi do uwolnienia się do wody toksycznego dla mieszkańców akwarium alkoholu, a także bardzo kłopotliwe jest usunięcie potem z akwarium równie niebezpiecznych resztek szkła. Takie termometry mają oczywiście również swoje zalety. Są bardzo tanie, a do tego łatwo je przenosić, co jest istotne chociażby w czasie wymiany wody w akwarium.

Termometry ciekłokrystaliczne

Najpopularniejsze obecnie wśród akwarystów są termometry ciekłokrystaliczne. Mają postać foliowego paska, który należy nalepić na zewnętrzna ściankę akwarium. Na pasku pojawia się wartość temperatury wewnątrz zbiornika, chociaż trzeba mieć na uwadze, że taki pomiar jest bardzo niedokładny.

Temperatury wody w akwarium

Mierzona jest bowiem temperatura zbiornika, a nie wody w nim, a te temperatury mogą się różnić znacznie, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniu jest chłodno lub zbiornik jest duży i rzez to jego ściany mają dużą grubość.

Termometry elektroniczne

Przed kilkoma laty bardzo popularne stały się termometry elektroniczne i pojawiły się one także w świecie akwarystyki. Ich wielką zaletą jest dokładność pomiaru, ponieważ można liczyć na dokładność mierzoną do jednego miejsca po przecinku, czyli znacznie lepszą, niż jest to akwaryście realnie potrzebne. Co więcej, możliwy jest zakup urządzenia wewnętrznego lub zewnętrznego. Wersja wewnętrzna wkładana jest do akwarium w całości i stamtąd wyświetla wartość pomiaru. W wersji zewnętrznej w wodzie umieszczana jest jedynie sonda i samo urządzenie posiada wyświetlacz poza akwarium. Zazwyczaj ustawia się go na pokrywie akwarium lub gdzieś z boku.

Termometry elektroniczne mają dwie podstawowe wady. Pierwszą z nich jest cena, ponieważ prędzej przedstawione termometry można kupić już za kilka złotych, a w tym przypadku jest to koszt co najmniej złotych kilkudziesięciu. Drugą wadą jest zasilanie bateryjne termometru, czyli konieczność regularnego wymieniania baterii, bez których termometr po prostu nie będzie działał. Jak do tej pory w świecie akwarystyki nie pojawiła się jeszcze moda na termometry elektroniczne.