Najbardziej przydatne ryby do akwarium morskiego cz. II

Ryby o określonej funkcji+

Labroides dimidiatus – to ryba określana zabawnym mianem doktorka. Jest to pierwszy gatunek polecany w sytuacji, kiedy w akwarium pojawi się ospa. Nie należy oczekiwać, że będzie w stanie poradzić sobie z poważną infekcją pasożytnicza, ale niewielkie problemy skórne ryb powinny być przez niego załatwiane zanim jeszcze staną się naprawdę poważne. Są wyjątkowo skuteczne w czyszczeniu jam gębowych oraz łusek i skrzeli większych osobników. Kiedy kupuje się doktorka, trzeba mieć pewność, że jest to doktorek. Istnieje bowiem niemal identyczna do niego ryba. Jest to drapieżny ślizg.

Acreichthys tomentosus – jest wybierany dość rzadko, ponieważ nie jest to ryba specjalnie urokliwa. Określana jest mianem brzydala i jest to tylko lekka przesada. Warto wiedzieć, że w różnych akwariach ta ryba wygląda inaczej, ponieważ potrafi powoli zmieniać kolor w zależności od otoczenia. Dlaczego ta ryba w ogóle trafia do akwariów? Związane jest to z jej wielkim apetytem na glony aipasii, które zamulają wodę w akwarium. Trzeba jednak działać tutaj z umiarem, ponieważ kiedy w akwarium zacznie brakować aiptasii, brzydal może się zdecydować na skosztowanie koralowców mieszkających w akwarium, co spowoduje oczywiste szkody w ekosystemie. Jeśli w akwarium jest bardzo dużo kamienia, brzydal wcale nie musi być groźny, ponieważ wtedy potrafi się przestawić na jedzenie podawane przez człowieka. Brzydale powinny być wprowadzane do akwarium stopniowo, ponieważ pozwala im to na spokojnie rozsmakować się w aiptasii, po czym można już bez strachu zaprosić ją do akwarium z innymi rybami. Na marginesie można dodać, że brzydale trudno jest w akwarium złapać, ponieważ zazwyczaj żyją w jamach i pod różnymi nawisami.

Popularne ryby akwariowe

Hexatenia Pseudocheilinus hexataenia – wargacz, który bardzo pomaga w walce z plagami. Jest to ryba dość dziwna, ponieważ jest pięknie ubarwiona, co rzadko się zdarza w przypadku ryb wyjadających pasożyty z innych ryb. Jej ubarwienie i energiczne zachowanie powoduje, że nie jest zazwyczaj dobrze akceptowana przez współlokatorów akwarium. Nieraz ona sama jest niezbyt miła w stosunku do innych gatunków. Zdarza się, że Hexatenia Pseudocheilinus hexataenia gnębi inne ryby do tego stopnia, że te po prostu padają. W jaki sposób poradzić sobie z wprowadzaniem agresywnych i terytorialnych ryb do akwarium? Na szczęście nie jest to zbyt trudne. Wystarczy tylko wprowadzać ryby do akwarium w odpowiedniej kolejności. Najpierw te najbardziej spokojne, a na samym końcu ryby mocno terytorialne, które trafią do środowiska opanowanego już przez inne ryby.

Mandaryby – mandaryny to wiele gatunków ryb występujących pod tą samą popularną nazwą. Są to bardzo ładnie ubarwione rybki, które w dodatku nie wprowadzają zamieszania w akwarium. Jedyny problem z nimi dotyczy żerowania, ponieważ trudno jest je przekonać do nowej karmy, suchej lub mrożonej. Trzeba im zapewnić odpowiednie ilości żywej skały, bo inaczej padną z głodu. Mandarynów nie może być za wiele, bo zniszczą pożyteczne gatunki.