Paracanthurus hepatus w domowym akwarium

Paracanthurs hepatus jest rybą stosunkowo rzadko występującą, chociaż osobniki tego gatunku pojawiają się niemal na całym obszarze Indo-pacyfiku. Dorosłe ryby zazwyczaj dobierają się w pary lub żyją samotnie. Czasami spotyka się kilkuosobnikowe grupki, ale jest to raczej niecodzienne zjawisko.

Typowym miejscem życia ryb z gatunku paracanthurus hepatus są położone na głębokości od jednego do czterdziestu metrów rafy koralowej, zazwyczaj od strony morza i w miejscach, gdzie notowane są silne prądy oceaniczne.

Bardzo często młode osobniki paracanthurus hepatus chowają się w rafie koralowej w celu ochrony przed drapieżnikami Ich wybór pożywienia jest dość szeroki, ponieważ mogą odżywiać się nie tylko planktonem z to morskiej, ale także glonami rosnącymi na dnie zbiorników i w ich okolicach.

W handlu spotyka się najczęściej niebieskie odmiany paracanthurus hepatus, a w Oceanie Indyjskim pojawiają się także osobniki o barwie żółtej.

Akwarystyka

Akwarystyka morska sięga całymi garściami po rybki z gatunku paracanthurus hepatus głównie ze względu na ich intensywnie niebieskie umaszczenie, co dodaje im oczywiście uroku. Największym praktycznym problemem z zapewnianiem tym rybkom odpowiednich warunków do rozwoju jest fakt, iż rosną one bardzo szybko, przez co akwaria szybko stają się dla nich za małe. Dla młodocianego osobnika akwarium powinno mieć przynajmniej 300 litrów pojemności, ale dla dorosłych ryb o rozmiarze ciała przekraczającym nierzadko 30 centymetrów powinno to być już znacznie więcej. Małe akwaria są poważnym zagrożeniem dla ryb z gatunku paracanthurus hepatus, ponieważ są one w nich podatne na choroby płetw i linii bocznej.

Pokolec w akwarium

Kiedy kupuje się paracanthurus hepatus w sklepie, trzeba unikać ryb wychudzonych, ponieważ może to oznaczać problemy z przyjmowaniem przez nie pokarmu. W ich diecie dominują produkty odzwierzęce, ale wszystkie osobniki powinny mieć także dostęp do alg, gdyż stanowią one istotny element diety tych ryb.

Duże akwaria są oczywiście ważne dla tych ryb, ale nie tylko sam rozmiar jest istotny. Ważne jest, by paracanthurus hepatus były w stanie przynajmniej na krótkich odcinkach pływać z większa prędkością, co jest ważne dla niego w naturze. W akwarium dla paracanthurus hepatus konieczne jest też zapewnienie dobrego napowietrzenia oraz zadbanie o to, by ryby te mogły szybko ukryć się w jakiejś kryjówce. Co ciekawe, leżący na boku paracanthurus hepatus wcale nie musi być martwy. Niektóre ryby udają martwe, kiedy się czegoś wystraszą.

Paracanthurus hepatus to pokolce, czyli ryby posiadające ostre, bardzo nieprzyjemne kolce. Nie są agresywne, ale jeśli nie będą się dogadywać z jakimiś sąsiadami, mogą użyć swoich kolców do walki z nimi. Ręce akwarysty także są jednym z ulubionych celów ataków rybek z tego gatunku. W kolcach paracanthurus hepatus znajduje się dodatkowo odrobina jadu. Nikt od niego jeszcze nie umarł, ale istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się infekcji w przypadku kontaktu z jadem rybki. Bardzo ucierpieć mogą też inne ryby w akwarium.