Najbardziej przydatne ryby do akwarium morskiego cz. I

Ryby z rafy

Pierwszą rzecz, którą się zauważa w czasie nurkowania w rejonach posiadających rafę koralową, jest wręcz szalona bioróżnorodność, jaką się tam spotyka. Tłem dla niej jest niemal nieograniczona przestrzeń, która wypełniona jest różnorodnością życiową. Wszystkie miejsca w okolicach rafy pokryte są życiem niezależnie od tego, czy są to skały, groty, łąki glonowe, czy nawet po prostu piaszczyste dno. Ta wszechstronność powoduje, że rafa koralowa tak bardzo tryska życiem i jest tak szalenie kolorowa. Wycieczkę do Egiptu, gdzie rafa koralowa jest najbliżej nas, można polecić każdemu. A na pewno trzeba przynajmniej zobaczyć jakiś film przyrodniczy na ten temat. Akwaryści bardzo często starają się w swoich warunkach domowych odtwarzać właśnie takie magiczne krainy.

W warunkach domowych jak najbardziej można stworzyć skrawek rafy koralowej, ale nie da się ukryć, że jest szereg poważnych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć. Pierwszym i najważniejszym z nich jest oczywiście brak przestrzeni. Nie można tak po prostu wrzucić do akwarium wszystkich gatunków, jakie sobie wymarzymy. Z drugiej strony, to nawet dobrze, ponieważ taki fakt chroni rafę przed jej rabunkowa eksploatacją.

Ryby z rozsądkiem

Każde domowe akwarium, nawet najprzepastniejsze zbiorniki, są mocno ograniczone pod względem dostępnej przestrzeni. Im większe akwarium, tym mniej problemów i mniej konieczności decydowania się na zgniłe kompromisy. Jeśli jednak nasze akwarium to typowe akwarium niewielkie, takie około 300 litrów, trzeba mądrze wybierać gatunki.

Morskie akwarium

Co bardzo istotne, wcale nie należy tutaj myśleć przede wszystkim o estetyce i swoich referencjach. Ważniejsza jest funkcja rybek. W najmniejszych akwariach jest to oczywiście mało istotne, ponieważ i tak nie stworzy się ekosystemu, ale zawsze trzeba działać z głowa. Głównym problemem początkujących akwarystów jest kierowanie się tylko pojemnością, czyli jeśli ryba spełnia wymagania akwarium, trafia do niego z miejsca. Przez to akwaria są zapchane, pojawiają się szkodniki i choroby. Spanikowany akwarysta zaczyna szukać pomocy i dostaje odpowiedzi pomagające poradzić sobie z pojedynczymi problemami, często jeszcze bardziej zaburzające równowagę w akwarium. Odpowiedzią na przerybienie staje się jeszcze większe przerybienie.

Dokładanie rybek do akwarium niej jest rozwiązaniem, nawet jeśli teoretycznie nim jest. Spowodowane jest to faktem, że ryba pełni swoją pozytywną funkcję tylko wtedy, kiedy czuje się komfortowo i normalnie żeruje. W trudnych warunkach nie ma na to po prostu szans, przez co ryby nie są zainteresowane tym, czym zainteresowany jest akwarysta – nie zachowują się w sposób normalny.

Co w związku z tym zrobić? Trzeba odpowiednio przewidywać wszystkie problemy, jakie mogą się pojawić. Najważniejsze z nich to wykwit cyjanobakterii, zakwit dino, zakwit glonów, plaga wirków i ślimaków nagoskrzelnych, ospa i plaga aiptasi. Nie są to oczywiście wszystkie typowe problemy akwarystów, ale jest to lista, dzięki której można się dobrze przygotować na początek.