Wybór dla odpowiedzialnych hodowców: chelmon rostratus

Środowisko życia

Chelmon rostratus to ryba żyjąca w okolicach raf koralowych Indopacyfiku, czyli w wodach zdecydowanie płytkich. Są typowymi samotnikami i rzadko zdarza się, by żyły w parach. Przywiązują się za to do określonych miejsc i spędzają przy nich całe życie. Migrują tylko w sytuacjach dla siebie ekstremalnych.

Wygląd

Dorosła ryba jest w stanie osiągać nawet 20 centymetrów długości ciała w warunkach naturalnych, chociaż w akwarium aż takie duże rozmiary się nie zdarzają. Ceniona jest za swoje umaszczenie, ponieważ prezentuje srebrno-miedziane pasy przechodzące pionowo przez całe jej ciało. Stąd też wywodzi się jej angielska nazwa, copperband, czyli w wolnym tłumaczeniu, miedziana opaska. Chelmon rostratus jest silnie spłaszczona bocznie i posiada charakterystycznie wydłużony pyszczek. Jest to przystosowanie do pobierania pokarmu z trudno dostępnych miejsc typowych dla rafy koralowej. Bardzo charakterystyczne jest jej sztuczne oko na płetwie, którego zadaniem jest udawanie większej ryby i odstraszanie drapieżników.

Żerowanie

Mówi się, że chelmon rostratus to ryba dla bardzo odpowiedzialnych hodowców, ponieważ nawet ryby tego samego gatunku z tej samej hodowli mogą mieć wyraźnie różne preferencje odnośnie przyjmowanego pokarmu. Najczęściej popełnianym błędem jest zakładanie, że chelmon rostratus jest naturalnym wrogiem aiptasie, przez co akwaryści kupują ja do oczyszczania swoich akwarium z tego niepożądanego organizmu. W rzeczywistości wiele osobników nie tknie aiptasie, a do tego, jeśli nie dostanie odpowiedniej ilości skorupiaków żyjących zazwyczaj w rafie, można się spodziewać, że padnie z głodu. Zazwyczaj chelmon rostratus nie korzystają ze sztucznego pożywienia. Trzeba też mieć na uwadze, ze chelmon rostratus konkuruje o pożywienie z niektórymi innymi gatunkami, co stanowi zagrożenie dla ich obu.

Hodowla pensetnika dwuokiego

Warunki w akwarium

Każdy hodowca, który chce mieć w swoim akwarium chelmon rostratus, musi przygotować się na konieczność zapewnienia jej dużej ilości przestrzeni. Dla typowego dorosłego osobnika potrzebne jest co najmniej 800 litrów przestrzeni, w której w dodatku będzie się znajdowało dużo żywej skały. Jeśli uda się zdobyć osobniki korzystające z pokarmu sztucznego lub mrożonego, akwaria o połowie tej wielkości powinny być wystarczające.

Przygotować się też trzeba także na to, że są to ryby chorowite i często padają bez jakiejś określonej przyczyny. Zazwyczaj jest to związane ze sposobem żerowania chelmon rostratus, ale pojawiają się też inne przyczyny.

Wśród takich przyczyn można wymienić zdominowanie przez inne, większe ryby, na przykład pokolce. Wiele ryb reaguje agresją na chelmon rostratus, przez co nawet jeśli nie dochodzi do bezpośredniego okaleczenia, skutkiem walki jest zamęczenie chelmon rostratus na śmierć.

Poważnym kłopotem jest także to, ze chelmon rostratus jest rybą płochliwą. Zazwyczaj nie jest to jedyna ryba w akwarium, przez co ma poważne problemy z aklimatyzacją i przez kilka pierwszych miesięcy może bardzo źle reagować na mniejsze, bardziej energiczne ryby.